HIZLI RANDEVU TALEBİ

Ziynet D

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. Ziynet D

Ziynet D. 47 Yaşında. 45 Kilo Verdi, 120 Kilodan 75 Kiloya Düştü

" 6 kilo doğmuşum ve kendimi bildim bileli kilo sorunum hep vardı. Kilo vermek için başvurmadığım diyetisyen, denemediğim yöntem kalmadı. Kilo veriyor fakat fazlasıyla alıyordum. İkinci hamileliğimden sonra bir daha toparlanamadım ve 120 kiloya kadar çıktım. Aynalara küsmüştüm ve kilo vermek hayatta en fazla istediğim şey haline gelmişti.

Bütün problemler benim için hayatta ikincil hale gelmişti. Öyle ki, artık ölsem bile böyle yaşamaktan iyidir diye düşünmeye başlamıştım.

Hocama operasyonun risklerini öğrenmek istediğimi söyledim. O da bana “buraya nasıl geldin” diye sordu. “Kendi kullandığım arabayla” diye yanıtladım. “İşte bu ameliyatta buraya kadar yaptığın araba yolculuğu kadar riskli” dedi. O gün ameliyat olmaya karar verdim. Randevum 2 ay sonrasınaydı. Bekleme süreci biraz güçtü. 8 Aralık 2010’da ameliyat oldum ve operasyon oldukça başarılı geçti. Operasyonun daha önce geçirdiğim sezaryen ameliyatından fazla da bir zorluğu yoktu açıkçası. O gece yürüdüm. Ertesi gün de normal hayatıma dönmeye başladım. Ancak birkaç gün hiçbir şey yemedim. Sonra meyve suları içmeye başladım.

Bir okulda üst düzey yöneticiydim ve ameliyattan sonra 40 gün izin kullandım. Aslında işe dönebilirdim ama çok hızlı kilo veriyor – haftada yaklaşık 5 kilo – ve yeni beslenme düzenime alışmak istiyordum. Bu arada günde yaklaşık 1 saat de yürüyordum.

Ameliyattan sonra bir endokrinoloji uzmanı beni takip etti. Önce her ay, sonra 2 ayda bir sonra da 6 ayda bir görmeye başladı. Çeşitli tahliller yaptırıyor ve buna göre vitamin ve kalsiyum takviyesi alıyorum. Benim özellikle D vitamini ve kalsiyum almam gerekiyor.

Kilo vermeden önce çok ciddi bir sağlık sorunum yoktu sadece kilolarım nedeniyle dizlerim beni taşıyamaz hale gelmeye başlamıştı. Aslında kendimi anneme benzetiyordum; o da tıpkı benim gibi gittikçe kilo almış, en sonunda evden dışarı çıkamaz, yürüyemez hale gelmişti. Ben de bu operasyonu geçirmeseydim büyük ihtimalle aynı şeyleri yaşayacaktım. Oysa şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Mağazalarda üzerinize göre kıyafet bulabilmek harika bir şey. Daha önce de bu kilolara inmiştim ancak hiç böyle ince görünmemiştim."

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +