HIZLI RANDEVU TALEBİ

İsmail Hakkı Gürhan

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. İsmail Hakkı Gürhan

İsmail Hakkı Gürhan 32 Yaşında

“Keşke daha önce ameliyat olsaydım” İlkokulda gürbüz bir çocuktum. Ortaokulda lakabım “Sumo”ydu. İlk diyetisyen görüşmemi de ortaokulda yaptım. Bu yaşıma kadar hep kilo vermeye çabaladım. En başarılı olduğum diyet, 2004 yılında yurt dışına gitmeden önce uyguladığım 6-7 aylık sıkı beslenme programıydı. Günde 2 saat spor yapıyordum.

167 kilodan 130’a inmiştim. Ardından Londra’ya gittim ve orada 5 yıl yaşadım. Türkiye’ye döndüğümde 190 kiloydum!

“Fazla yaşamayacağımı anladım”

Benim gibi küçük yaştan itibaren aşırı yeme alışkanlığı olan birisi için hiçbir diyetin çare olmadığını anladım. Obezite ameliyatlarını araştırmaya başladım. Belgesel kanallarında bu konuyla ilgili programlar izledim ve ne kadar basit bir operasyon olduğunu fark ettim. Baba tarafım hep fazla kiloluydu. Babam kiloya bağlı kalp rahatsızlığı nedeniyle henüz 45 yaşındayken vefat etmişti. Böyle devam edersem benim de önümde fazla bir ömür kalmadığını düşündüm ve ameliyat olmaya karar verdim. Geçen sene bu dönemde yaptırdığım kontrollerde diyabetim yoktu. Ancak ameliyat öncesi yapılan tahlillerde şekerim çok yüksek çıktı ve insülin kullanmaya başladım. Ayrıca tansiyon hapı da kullanıyordum.

“İnsülini hemen bıraktım” 28 Nisan 2011’de gastrik by-pass ameliyatı oldum. Ameliyata girdiğimde 172 kiloydum, üç hafta içinde 155’in altına indim. Şeker ve kan basıncı değerlerim düştü, insülini ve tansiyon haplarını da bıraktım. Geceleri çok horlardım, artık o kadar sessiz uyuyormuşum ki, annem geceleri iyi olup olmadığıma bakmak için kontrol etme gereği duyuyor.

Şu an adaptasyon dönemindeyim ve hiçbir şikayetim yok. Keşke bu ameliyatı daha önce olsaydım diye düşünüyorum. Üç haftada bile herkes bendeki değişimi fark etti. Beden ölçüm değişti, eski pantolonlarımı ihtiyacı olan bir başkasına verdim. Zayıflayınca giyerim diye aldığım pantolonları giymeye başladım ama yakında onları da vereceğim herhalde… “Şişmanlar mutludur, istediklerini yerler” diye yanlış bir düşünce var. Ben asıl şimdi mutluyum, omuzlarımdan büyük bir yük kalktı sanki.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +