HIZLI RANDEVU TALEBİ

Gizem Tan

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. Gizem Tan

Tüp mide ameliyatıyla 6 ayda 75 kilo verdi!

Adeta salgın gibi yayılan obezite, tüm dünyanın ortak sorunlarından biri! Bu rahatsızlık estetik kaygılar bir yana, sağlığı da derinden etkileyen sonuçlara yol açıyor. Dengeli beslenme ve egzersizle tedavi edilebilen obezitede uygun vakalarda cerrahi de bir seçenek olarak gündeme geliyor. Aynı 18 yaşında, 165 kiloyla ameliyat olup, altı ayın sonunda 75 kilo veren Gizem Tan gibi...

“Dışarı çıktığımda insanların bakışlarından rahatsız oluyordum, rahatça yürüyüp oturamıyordum... İki insan iriliğindeki görüntümle üniversiteye başlamak düşüncesi beni çok mutsuz ediyordu!” 18 yaşında, 165 kilo olan Gizem Tan bu sözlerle ifade ediyor tüp mide ameliyatı öncesindeki duygularını. Hem estetik görüntüsü hem de aşırı kilosu nedeniyle ortaya çıkan solunum sorunları canına tak edince, obezite ameliyatını araştırmaya başlayan Gizem ve ailesinin yolu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgi Baca’yla kesişiyor. Robotik cerrahiyle tüp mide ameliyatı olan Gizem, son derece başarılı geçen operasyonu takip eden altıncı ayın sonunda 75 kilo verdiğini anlatırken adeta gözlerinin içi gülüyor.

İNSANLARIN BAKIŞLARI RAHATSIZ EDİYORDU

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaşan obezite, modern çağın en tehlikeli sağlık sorunlarından biri! Çünkü bu rahatsızlık; diyabetten kalbe, nefes darlığından kansere kadar birçok hastalığa yol açabiliyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi de cabası. Ülkemizde her 100 kişiden 20’si için obez tanımı kullanılıyor. Gizem Tan da onlardan biriydi... Çocukluğundan beri yemeyi çok seven, fast-food yiyeceklerden kendini alamayan, sağlıksız beslenen Gizem, 18 yaşına geldiğinde kendi deyimiyle adeta “iki insan” görünümündeydi. Bundan rahatsızlık duyuyordu. Çocukların onu gördüğünde “dev” sandığını hatta korktuğunu söyleyen genç kız, insanların şaşkın, acırcasına, zaman zaman da alaycı bakışlarını üzerinde hissediyordu. “En çok da bakışları rahatsız ediyordu beni. Arkadaşlarımla bir yere oturduğumuzda insanlar sürekli bana bakıyordu. Alışverişe gittiğimde en büyük bedeni arıyordum. İstediğim gibi, zevkime göre değil sadece örtünmek için giyiniyordum. Yürürken nefes alma güçlüğü yaşamam, çabuk yorulmam da sosyal hayatımı çok engelliyordu” diyen Gizem’in bu sıkıntıları buzdağının görünen yüzüydü. Ne yapsa kilolarından kurtulamamış, her diyet sonrası daha çok yer olmuştu.

HER AÇIDAN RAHAT

Tüp mide ameliyatında kullanılan robot teknolojisi cerraha çok büyük katkı sağlayıp, işini kolaylaştırıyor. Laparoskopik bir yöntem olması nedeniyle ameliyat sırasında ve iyileşme döneminde hastaya rahatlık sağlaması da bir başka üstünlüğü! Prof. Dr. Bilgi Baca, “Obez hastalarda yağlanma artışının yanı sıra karın duvarı kalınlaşıp, 12 cm’ye kadar çıkabiliyor. Robotik cerrahide, cerrah konsol başında robotu yönetirken hastanın başında da olası komplikasyonlara karşı bir doktor bulunuyor. Hastanın karnına açılan dört adet 0,8 cm’lik, bir adet de 1,2 cm’lik kesiden robotun kolları batına yerleştiriliyor ve ameliyat bu deliklerden tamamlanıyor. Böylece ameliyat sırasında kan kaybı ve kesinin büyüklüğü de en aza indirilebiliyor. Hastaların enfeksiyon riski azalıyor, taburcu olma ve günlük yaşama dönüş süresi kısalıyor, yara izi de en az düzeyde oluyor” diyor. Robot, özellikle dar alanda çalışılan ve çok sayıda dikişin gerekli olduğu yerlerde cerrahın işini kolaylaştırırken, üç boyutlu görüntüyle tüm alan yapılarını 16 kat büyütüyor. Geniş görüş açısının, daha geniş hareket alanına olanak sunduğunu belirten Prof. Dr. Baca, şunları söylüyor: “Laparoskopide iki boyutlu görüntü olmasına karşın, robotik cerrahide üç boyutlu görüntü var. Cerrah sanki karnın içindeymiş gibi hareket edebilirken, bu sayede kendini çok daha güvende hissediyor.”

Tüp mide ameliyatıyla 6 ayda 75 kilo verdi!

“HAYALİM ÜNİVERSİTEYE ZAYIF OLARAK GİTMEKTİ”

Bir yandan aşırı kilolarının psikolojik, sosyal ve fiziksel sıkıntılarıyla uğraşan, diğer yandan da üniversiteye hazırlanan Gizem’in en büyük hayali ise üniversiteye “normal” bir kiloda gitmekti. Obezite ameliyatı olmadan kilolarından kurtulamayacağına kanaat getirince ailesiyle obezite ameliyatını araştırmaya başladı. Titiz ve yoğun araştırmalar sonrası Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgi Baca’ya ulaştılar. Çok yönlü tetkiklerin ardından 16 Mart 2016’da 165 kiloda ameliyat masasına yatan Gizem’e tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) yapıldı. Prof. Dr. Baca, ameliyatta robot eşliğinde midenin yüzde 80’inin özel aletlerle kesilip çıkarıldığını belirterek, “Böylece mide, tüp haline getiriliyor. Midenin kapasitesi yüzde 80 küçüldüğü için hem daha az yemekle doygunluk sağlanıyor hem de iştah hormonu salgısı azaldığı için açlık hissi azalıyor ve kişi daha çabuk doyabiliyor” diyor.

Prof. Dr. Baca, laparoskopik ve robotik yöntemle gerçekleştirdiği ameliyatta, robotun sağladığı üstünlüklerin son derece önemli olduğunun altını çiziyor:

“Bu tür ameliyatları aslında bir mide ameliyatı gibi düşünmek gerekiyor. Mide ameliyatında hasta açısından ne kadar risk varsa bu cerrahilerde de aynısı var. Dolayısıyla riski en aza indirmek gerekiyor. Laparoskopik cerrahinin açık ameliyata göre üstünlüğü çok fazla.Bir de operasyon robot yardımıyla yapıldığında hem cerraha hem de hastaya laparoskopik cerrahinin faydalarını en üst düzeye çıkarıyor. Gizem’de de bu şekilde en yüksek faydayı sağladık.”

“SİHİRLİ DEĞNEK ” DEĞİL !

Prof. Dr. Bilgi Baca, obezite ameliyatlarının bir sihirli değnek gibi düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Biz hastalara sadece kilo vermeleri için yardımcı oluyoruz. Nasıl spor, yürüyüş, egzersiz yardımcı yöntemler ise obezite ameliyatı da öyle. Bu ameliyat yapıldıktan sonra hastanın hiçbir zaman kilo almayacağı düşünülmemeli! Dikkat edilmezse yeniden kilo alınabiliyor” uyarısında bulunuyor. Obezite ameliyatı ne kadar başarılı yapılırsa yapılsın, ameliyat sonrası özellikle ilk iki-üç hafta sıkı diyet uygulamak gerekiyor. Hastalar bu süreçte psikolojik olarak sıkıntılı günler geçirebiliyor. Takip eden bir ayda ise bu sıkıntılar ortadan kalkıyor. Hastalar ameliyattan sonraki ilk bir yılda düzenli olarak birinci, üçüncü, altıncı ve dokuzuncu ayda takibe geliyor.

ADETA YENİDEN DOĞDU

Gizem Tan, ameliyattan bir-iki gün sonra hızla iyileşmeye başladığını ve yeni halinden son derece memnun olduğunu söylüyor. Altı ay önceki mutsuzluğu giden, gülen gözlerle dünyaya bakan genç kız, “Ameliyattan önce yemeyi çok seven bir insandım ama şimdi oburluğum gitti, iştahım azaldı, çok sağlıklı besleniyorum. Fast-food, market ürünleri, cips türü yiyecekleri canım istemiyor. Ameliyatla hem zararlı alışkanlıklarımdan kurtuldum hem de yeni bir ben oldum. Altı ay süren sıkı diyetim sona erdi. Normal beslenme düzenine geçtim ama artık çok daha bilinçli davranmam, kendine dikkat etmem gerekiyor. Yıllarca aşırı kilolu olmam nedeniyle çok zorluk yaşadım. Tekrar iki insan olmak istemiyorum!” diyor.

Altı ay önce 165 kilo ile ameliyat masasına yatan Gizem, ilk üç ayda 45 kilo, altıncı ayın sonunda da toplamda 75 kilo vererek 90 kiloya indi. İki yıl içinde ideal kilosu olan 75’e ulaşacağından da emin. Kendisini güzel, mutlu ve enerjik hissettiğini, özgüveninin arttığını ve en önemlisi de solunum sıkıntısının sona erdiğini söyleyen genç kız, mağazalarda kolayca kıyafet bulmaktan ve artık her modelin en büyüğünü almak zorunda kalmayarak, zevkine göre giyinmekten de bir hayli mutlu! Hukuk okumak isteyen Gizem, bir yandan üniversiteye hazırlanıyor, bir yandan da üniversiteye “yeni Gizem” olarak gidebileceğini düşündükçe heyecanı ve mutluluğu daha da artıyor.

OBEZİTE CERRAHİSİ HER HASTAYA UYGULANMIYOR

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen her hastaya obezite cerrahisi uygulanmıyor. Hastaların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kriterlere göre seçilerek tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Bilgi Baca,

“Vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2’nin üzerinde veya 35-40 kg/m2 arasında olup, buna hipertansiyon, diyabet, uyku apne sendromu ile artrit gibi hastalıkların eşlik ettiği, en az bir yıl uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo veremeyen kişilere cerrahi tedavi öneriliyor. Hangi ameliyatın uygun olduğunun belirlenmesi için hastalar önce endokrinoloji, beslenme, psikiyatri, fizik tedavi uzmanları ve egzersiz danışmanı tarafından değerlendiriliyor. Gerekli görülürse hastayı kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları da muayene ediyor. Titiz ve detaylı incelemelerin ardından en uygun cerrahi yöntem seçiliyor. Hastanın kendisi için ideal olan yöntemle tedavi edilmesi hayat kurtarıcı oluyor” diyor.

TÜRLERİNE GÖRE OBEZİTE CERRAHİSİ

Yapılan tüm operasyonlar obezite ameliyatı olarak tanımlansa da aslında farklı cerrahileri ifade ediyor. Prof. Dr. Bilgi Baca, obezite cerrahisinde en sık kullanılan üç yöntemi şu sözlerle anlatıyor:

  • Tüp mide (Sleeve gastrektomi): Yöntem, dünyada en çok yapılan ameliyatlardan biri. Yaklaşık yüzde 80’lik kısmı özel aletlerle kesilip çıkarılan mide, tüp haline getiriliyor. Böylece hasta hem daha az yemekle doyuyor hem de iştah hormonu salgısı azaldığı için açlık hissi, abur cubur yeme isteği kayboluyor. Tüp mide ameliyatının ardından hastalar beslenmelerine dikkat ederse, iki yıl içinde fazla kilolarının yarıdan çoğuna veda edebiliyor.
  • Ayarlanabilir mide bandı: Halk arasında “mide kelepçesi” olarak da bilinen yöntemde; mideye bir bant yerleştirilip, belirli aralıklarla şişiriliyor. Bu ameliyat, hastanın gıda alımını engelleyerek kilo vermesini sağlıyor. Ancak çok konforlu bir ameliyat değil. Çünkü hastaların 15-20 günde bir doktora gitmesi ve film çektirmesi gerekiyor. Elde edilen filme göre balon şişiriliyor ya da indiriliyor. Dolayısıyla bu ameliyat daha çok aşamalı olarak uygulanıyor. Yani çok aşırı obez hastalarda ikinci ameliyata hazırlık aşamasında kullanılabiliyor.
  • Gastrik by-pass: Bu ameliyat ile mide küçültülürken, ince bağırsağın bir kısmı by-pass ediliyor yani devre dışı bırakılıyor. Gıda alımı kısıtlanırken, besinlerin emilimini azaltan etki de öne çıkıyor. Kısıtlayıcı, aynı zamanda emilim bozukluğu yapan bu ameliyat, daha çok diyabetik, insülin direnci olan hastalar ile şeker tüketimi çok fazla olan kişilere öneriliyor.
  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +